Key Account manažer v oblasti záložních systémů a nové energetiky David Novák

Je jedno, co umíte, musíte se učit. Trendy se totiž stále mění.

Pokud náš kolega David Novák není v práci, potkáte ho pravděpodobně na kole nebo v běhu. Rád taky windsurfuje. Člověk s tolika zájmy a zálibou v cestování nemohl zapadnout lépe než v obchodním týmu IBG. O naše zákazníky se stará už šestnáct let.

Na úvod by se hodilo krátké představení, v čem spočívá tvoje práce v  IBG?

Pracuji jako Key Account Manager v oblasti záložních systémů a nové energetiky. Zjednodušeně řečeno, jde o zařízení, která zákazníky jistí pro případ výpadku nebo ztráty napětí v  síti. Když k takové situaci dojde, naše záložní systémy (akumulátory, UPS a motorgenerátory) zastoupí veřejnou síť. No a já, jako Key Account Manager, pomáhám našim zákazníkům navrhnout tyto systémy a nabídnout jim co možná nejoptimálnější řešení právě pro jejich potřeby. V současné době se kromě výše uvedených záložních systémů dále věnuji oblasti nové energetiky, tedy bateriovým úložištím, kogeneračním jednotkám a dobíjecím stanicím pro elektromobily. Moji zákazníci jsou především z oblastí energetiky.

Předpokládám, že se jako člen obchodního týmu trochu nacestuješ…

Osobní kontakt je nutný a za klienty jezdím, ale na druhou stranu je to i spousta práce v kanceláři. Připravujeme strategii, děláme nabídky pro výběrová řízení, kalkulace a nemálo času zaberou nutné porady s projektovými a realizačními týmy. Ve výsledku je to tak 50:50.

A která z  těch částí tě tedy baví víc?

Tohle mají asi všichni podobně. Kdyby se ta kancelářská omezila, nevadilo by mi to. Ale už to k  tomu patří a bez ní to prostě nejde. Na druhou stranu mi ale kombinace administrativy a cestování za klienty umožňuje mít jistotu, že pro mě práce asi nikdy nebude stereotypní.

Baterky a motorgenerátory, ale působí trochu studeně. Máš mezi projekty i srdcovku?

Co mi v minulosti udělalo radost, byly projekty komplexních obnoven záložního napájení elektráren Ledvice, Prunéřov a Počerady. Byla to rozhodně škola života, protože jsem se na zakázkách podílel od prvotních návrhů, přes realizaci až po funkční zkoušky. V současné době jsem nejvíce hrdý na to, jak se nám daří být úspěšní v oblastech „nové“ energetiky, především ve velkých projektech.

To nezní jako čistě obchodní záležitost.

A taky není, vedle obchodních jednání probíhají i ta technická a dále je třeba řídit celý projekt. Dá se říct, že jsem u mých projektů od začátku až do konce.

Co všechno je potřeba umět, aby si člověk s  takovou prací poradil?

To se nejde nikde dopředu naučit. Největší škola jsou pro mne samotné projekty a učím se a budu pořád. Ze všeho nejdůležitější je ochota. Souvisí to i s  tím, jaká je doba. Trendy se neustále mění a je jedno, zda mluvíme o bateriových úložištích, kogeneračních jednotkách, nebo fotovoltaických systémech a dobíjecích stanicích pro elektromobily. Všechno jsou to nové technologie, které jsou tu sotva pár let a neustále se vyvíjí. Všichni se učíme za pochodu a nejlepší je učit se to v praxi.

V  IBG pracuješ už 16 let. Vzpomeneš si ještě na svůj příchod do firmy?

To si samozřejmě pamatuji a není to příliš složitý příběh. Pracoval jsem u konkurenční firmy a IBG jsem znal, neboť jsme se potkávali na trhu. S  obchodním ředitelem, Davidem Dostálem, jsme byli v pravidelném kontaktu a panovala mezi námi zdravá rivalita. V té době byla IBG nová, dynamická a rozvíjející se firma, tedy přesný opak tehdejší firmy, kde jsem pracoval. Když mi pak nabídl pozici v IBG, po krátkých úvahách jsem tuto nabídku přijal a jsem tu doposud.

Co tě přesvědčilo?

Jak jsem uvedl, IBG byla v té době nová, dynamická a rozvíjející se firma. Co mne asi nejvíce zaujalo, byl přístup, plány a vůbec celá budoucí vize firmy a jejího majitele, Aleše Zázvorky. Hned mi bylo jasné, že se nudit nebudu.

Moje předchozí zkušenosti přitom byly spíše opačné a o to více mne to lákalo. No a každá nová zkušenost je samozřejmě také příležitost se učit novým věcem.

Další příběhy

Podívejte se na naše volné pozice, nebo rovnou napište k nám do HR oddělení. Budeme se vám věnovat v nejkratší možné době.