Jan Franc
Procurement Director
Abyste svou práci mohli dělat dlouhodobě a efektivně, musí vás bavit.
Je jedno, co umíte, musíte se učit. Trendy se totiž stále mění.
Pokud náš kolega David Novák není v práci, potkáte ho pravděpodobně na kole nebo v běhu. Rád taky windsurfuje. Člověk s tolika zájmy a zálibou v cestování nemohl zapadnout lépe než v obchodním týmu IBG. O naše zákazníky se stará už šestnáct let.
Pracuji jako Key Account Manager v oblasti záložních systémů a nové energetiky. Zjednodušeně řečeno, jde o zařízení, která zákazníky jistí pro případ výpadku nebo ztráty napětí v síti. Když k takové situaci dojde, naše záložní systémy (akumulátory, UPS a motorgenerátory) zastoupí veřejnou síť. No a já, jako Key Account Manager, pomáhám našim zákazníkům navrhnout tyto systémy a nabídnout jim co možná nejoptimálnější řešení právě pro jejich potřeby. V současné době se kromě výše uvedených záložních systémů dále věnuji oblasti nové energetiky, tedy bateriovým úložištím, kogeneračním jednotkám a dobíjecím stanicím pro elektromobily. Moji zákazníci jsou především z oblastí energetiky.
Osobní kontakt je nutný a za klienty jezdím, ale na druhou stranu je to i spousta práce v kanceláři. Připravujeme strategii, děláme nabídky pro výběrová řízení, kalkulace a nemálo času zaberou nutné porady s projektovými a realizačními týmy. Ve výsledku je to tak 50:50.
Tohle mají asi všichni podobně. Kdyby se ta kancelářská omezila, nevadilo by mi to. Ale už to k tomu patří a bez ní to prostě nejde. Na druhou stranu mi ale kombinace administrativy a cestování za klienty umožňuje mít jistotu, že pro mě práce asi nikdy nebude stereotypní.
Co mi v minulosti udělalo radost, byly projekty komplexních obnoven záložního napájení elektráren Ledvice, Prunéřov a Počerady. Byla to rozhodně škola života, protože jsem se na zakázkách podílel od prvotních návrhů, přes realizaci až po funkční zkoušky. V současné době jsem nejvíce hrdý na to, jak se nám daří být úspěšní v oblastech „nové“ energetiky, především ve velkých projektech.
A taky není, vedle obchodních jednání probíhají i ta technická a dále je třeba řídit celý projekt. Dá se říct, že jsem u mých projektů od začátku až do konce.
To se nejde nikde dopředu naučit. Největší škola jsou pro mne samotné projekty a učím se a budu pořád. Ze všeho nejdůležitější je ochota. Souvisí to i s tím, jaká je doba. Trendy se neustále mění a je jedno, zda mluvíme o bateriových úložištích, kogeneračních jednotkách, nebo fotovoltaických systémech a dobíjecích stanicích pro elektromobily. Všechno jsou to nové technologie, které jsou tu sotva pár let a neustále se vyvíjí. Všichni se učíme za pochodu a nejlepší je učit se to v praxi.
To si samozřejmě pamatuji a není to příliš složitý příběh. Pracoval jsem u konkurenční firmy a IBG jsem znal, neboť jsme se potkávali na trhu. S obchodním ředitelem, Davidem Dostálem, jsme byli v pravidelném kontaktu a panovala mezi námi zdravá rivalita. V té době byla IBG nová, dynamická a rozvíjející se firma, tedy přesný opak tehdejší firmy, kde jsem pracoval. Když mi pak nabídl pozici v IBG, po krátkých úvahách jsem tuto nabídku přijal a jsem tu doposud.
Jak jsem uvedl, IBG byla v té době nová, dynamická a rozvíjející se firma. Co mne asi nejvíce zaujalo, byl přístup, plány a vůbec celá budoucí vize firmy a jejího majitele, Aleše Zázvorky. Hned mi bylo jasné, že se nudit nebudu.
Moje předchozí zkušenosti přitom byly spíše opačné a o to více mne to lákalo. No a každá nová zkušenost je samozřejmě také příležitost se učit novým věcem.