Lukáš Kolc
Vedoucí výroby a skladu
Změna není nutná, pokud děláte to, co vás baví a naplňuje.
Společnost nabízí smysluplné benefity,
které ve své práci reálně využijete.
Specialistka veřejných zakázek. Martiny prací je najít vhodné zakázky pro společnost IBG a následně dohlédnout na to, aby zadavatelům byly v pořádku dodány veškeré dokumenty potřebné pro účast ve veřejné zakázce.
Marti, na jaké pozici prosím v IBG pracuješ a jak dlouho?
Do IBG jsem nastoupila na začátku srpna minulého roku na pozici specialistky veřejných zakázek, takže jsem ve společnosti přes půl roku. A jak již název mé pozice napovídá, starám se o veřejné zakázky a zpracování nabídek v jejich rámci.
To zní zajímavě. V čem přesně spočívá práce na tvé pozici? Staráš se o všechny veřejné zakázky, do kterých se společnost hlásí?
Moje práce je velmi obsáhlý proces. Vše začíná tím, že hlídám profily vytipovaných zadavatelů veřejných zakázek, aby nám nic neuteklo. Pokud se objeví zakázka, která by nás mohla zajímat, zašlu ji na konkrétního obchodního zástupce, sedneme si s kolegy z produktového oddělení a rozdělíme si úkoly. Jsem vlastně takový styčný důstojník. Dávám dohromady administrativní část nabídky, hlídám, aby byly veškeré formuláře správně nachystané, abych včas od kolegů dostala potřebné technické podklady, aby vše splňovalo zákonné požadavky a stihla se nabídka odevzdat včas. Případně u větších zakázek ještě komunikuji s kolegou, který má na starosti vztahy s našimi dodavateli, které je potřeba zařadit do procesu vyplňování nezbytných formulářů.
Mou prací je zároveň i projít veškeré podmínky ve smlouvách a vyhodnotit případná rizika, která z nich plynou, včetně platebních podmínek nebo pokut.
To není úplně jednoduchá práce. Co vše je potřeba na tvé pozici umět?
Člověk na mé pozici musí mít hlavně přehled o zákoně o veřejných zakázkách, dále je potřeba být hodně pozorný při studování zadávacích dokumentací a samozřejmě je důležitá praxe. Já jsem pracovala jak na straně zadavatele, tak na straně dodavatele a myslím si, že to je velká výhoda znát obě strany mince.
Zmínila ses o své zkušenosti práce pro zadavatele. Proč jsi změnila strany?
Ano, ve svém úplně prvním zaměstnání jsem se starala o vyhlašování veřejných zakázek a stála na straně zadavatele. Tehdy jsem trávila hodně času v Praze a asi jsem potřebovala v životě změnu, tak jsem si našla práci v IBG a dostala se na druhou stranu, stranu dodavatele.
Každá zakázka působí trochu jako běh na dlouhou trať. Jak dlouho může výběrové řízení trvat?
No, ono hodně záleží na tom, v jakém režimu je zakázka vyhlášená. Průměrně bych řekla u větších zakázek asi půl roku, menší jsou často rychlejší. Celý proces může být rozdělen na několik částí, kdy se nejdřív podává kvalifikační dokumentace, potom předběžné nabídky, které se ještě konzultují a na závěr definitivní nabídky.
Co tě na dané práci baví?
Asi nejvíce různorodost, co se týká nejen zakázek, ale i dělby práce. Musím číst podklady, smlouvy, připravovat formuláře nebo komunikovat s kolegy. A každé výběrové řízení je něčím specifické, žádný průběh není úplně totožný.
Jaký byl tvůj nástup do IBG? Bylo něco, co tě pozitivně překvapilo?
Skvělá byla určitě spolupráce a podpora ze strany kolegů Péti Marečka a Davida Nováka, kteří mi po nástupu moc pomohli. Přede mnou tady člověk na stejné pozici nebyl, takže jsme v začátcích tuto pozici trochu formovali a postupně jsem si přebrala práci od kolegů.
A proč sis vybrala zrovna IBG?
Našla jsem inzerát na danou pozici a přišla mi, stejně jako společnost sama, velmi zajímavá. Na pohovoru jsme si sedli s tím, jaká máme očekávání a hned během něho jsem měla možnost setkat se s moc milými a příjemnými kolegy, takže bylo rozhodnuto. Navíc bydlím kousek a cesta do Kralup je pro mě příjemnější než dojíždění do Prahy.
A je tedy nějaký rozdíl, který pozoruješ mezi IBG a tvým minulým zaměstnavatelem?
Společnost, ve které jsem předtím pracovala, byla větší korporát. Vše bylo hodně anonymní a každý si hleděl pouze své práce. IBG je na druhou stranu taková řekněme větší rodinná firma, ale pořád postavena především na pevných mezilidských vztazích. Všichni si pomáháme, vše řešíme osobně a spolupracujeme. V našem oddělení máme skvělou přátelskou atmosféru.
Společnost nabízí i benefity. Využíváš ty osobně některých?
Já chodím na angličtinu, která je plně hrazena v rámci pracovní doby. To považuji za asi největší výhodu. No a pak ty, kterým nelze říct ne, jako je příspěvek na stravné a extra týden dovolené.
A abychom se trochu odpoutali od pracovního života a přešli do toho soukromého. Co ti dělá radost, když zrovna nejsi v práci?
Baví mě hrát golf, přes léto chodím na brusle a v zimě na lyže nebo běžky. A mám ráda jídlo, především pak asijskou kuchyni, což byl jeden z důvodů, proč jsem navštívila Thajsko. Zde to však nebylo jen o jídle, ale i krásné přírodě, průzračně čistém moři a milých lidech.