Martina Jarošová
Specialistka veřejných zakázek
Společnost nabízí smysluplné benefity, které ve své práci reálně využijete.
Je třeba nebát se nového a neznámého, a hlavně být proaktivní a trpělivý.
Práce konstruktéra není jen o hromadě čísel a tabulek. Konstruktér Vít Zahradský nám v následujících řádcích objasní, že jde o mnohem více. V rozhovoru nám mimo jiné popisuje, jakou výzvu pro něj práce v IBG znamená i čemu všemu se na denní bázi věnuje.
Zajímavé to určitě je, snad se mi podaří to co nejlépe přiblížit. Náplní mé práce je dle zadání projektu navrhnout koncept řešení, vytvořit návrh konkrétních konstrukčních celků a provést tepelné a mechanické výpočty. Na základě zmíněných výpočtů poté optimalizuji konstrukční řešení daného problému. Finálním produktem mé práce je hotová zadávací dokumentace pro výrobu daného energetického řešení.
Můj běžný den se neobejde bez velkého množství konstrukčních prací, komunikace s dodavateli a zákazníky nebo projektovým vedoucím. Nechybí zde ani zapracování zpětných vazeb z výroby a další aktivity, bez kterých by se můj den neobešel.
Kdokoliv k nám chce nastoupit na pozici konstruktéra by měl mít alespoň středoškolské vzdělání v oboru strojírenství a dobrou znalost středoškolské matematiky a fyziky. Důležitý je i všeobecný přehled o produktech, které naše firma nabízí. Ale věřím, že přehled o firmě lze bez problému získat během zaučení.
Sám v IBG pracuji čtvrtým rokem a mou radou pro kohokoliv, kdo by si chtěl práci zde vyzkoušet je nebát se nového a neznámého, a hlavně být proaktivní a trpělivý.
K práci v IBG mě přivedl jeden z mých současných kolegů. Dříve jsem pracoval v korporátních společnostech a můj příchod předčil má veškerá očekávání. Všichni kolegové na mě byli moc milí a ochotní mi se vším okamžitě poradit. Za velkou výhodu považuji, že struktura managementu je poměrně jednoduchá, takže můj požadavek je vždy velice rychle vyřízen.
Když jsem zvažoval změnu zaměstnavatele a nástup do IBG, hrál důležitou roli fakt, že to tady bylo tak trochu „nezorané pole“ ve smyslu konstrukce. Stál jsem před obrovskou výzvou, což mě lákalo. Na druhou stranu jsem cítil a stále cítím také velkou zodpovědnost za provedenou práci.
Největší radost mám vždy, když se podaří zrealizovat projekt, na kterém jsem třeba rok pracoval. Pozitivně mě překvapila volnost, kterou při návrzích mám. Samozřejmě se člověk musí řídit nějakými pravidly, ale postup práce a konkrétní detaily se řídí dle mého nejlepšího vědomí a svědomí.
Bylo by škoda zmínit jen jeden konkrétní projekt. V podstatě jsem hrdý na každý, který jsme zde s kolegy realizovali. Ať už jde o trakční baterie, palubní baterie pro tramvaje nebo bateriové úložiště IES. To si myslím, že je vůbec nejdůležitější – být právem hrdý na svou práci.
Rád se věnuji pěší a vysokohorské turistice a cestování. Hlavním koníčkem je v současné době ale má dcera, které věnuji v podstatě veškerý svůj volný čas. Ale snažím se stihnout i to, co mám rád, takže vyrážím na túry společně s rodinou.
Společnost mi dala hlavně množství zkušeností na poli projektového řízení. Rád bych se neustále vzdělával, profesně rostl a v budoucnu se dostal na pozici vedoucího konstrukčního oddělení.