Product and project manager Lukáš Plíšek

Fungujeme jako rodinná firma. Všichni se tu známe,
tykáme si a navzájem si pomáháme.

Lukáš Plíšek, provazochodec. Po tomto představení byste si asi netipli, že se jedná také o produktového a projektového manažera v IBG. Jak lze spojit tento netradiční koníček s přípravou technické podpory všech projektů naší společnosti? To si můžete přečíst v připraveném rozhovoru.

Luky, ty pracuješ v IBG na pozici produktového a projektového manažera. Co je součástí tvé pracovní náplně?

Mojí prací je technická podpora všech projektů, na kterých ve společnosti pracujeme. V mém případě jde převážně o trakční baterie, zejména ty lithiové. Důležitou součástí je rovněž i budování vztahů se zahraničními partnery a dodavateli a uvádění produktů na trh.

Na své pozici hledám řekněme díru na trhu. To znamená, že pokud produkt, na kterém pracuji, není dostupný v rámci Evropy nebo vůbec neexistuje, je mým úkolem najít pro něj dodavatele a zákazníka, vyzkoušet jej a na závěr celý tento proces vyhodnotit. Zjistím tak, jaký je potenciál produktu a pokud vše dopadne, uvádíme na trh něco nového.

Takže se pohybuješ na pomezí strategie, technologie a obchodu?

Ano, přesně tak. Mám přehled tak trochu o všech těchto směrech.

To zní moc zajímavě, co tě na tom baví nejvíce?

Určitě je to rozmanitost úkolů a projektů, na kterých pracuji a diverzita lidí, se kterými se setkávám. Pokaždé, když se snažím uvést na trh něco nového, komunikuji se spoustou zajímavých a velmi odlišných lidí. A hlavně ten výsledek. Vidět produkt u jehož zrodu jsem stál, jak se uplatní na trhu a prodává se. To pak zahřeje u srdce.

Když už zmiňuješ obchodní partnery, s jakými společnostmi v IBG spolupracujete?

V rámci mojí pozice jde o velké, možná až dokonce ty největší hráče na celosvětovém trhu obchodující na poli manipulační techniky. Plus máme velké zákazníky v oblasti logistiky, skladovacích prostorů či výrobních procesů.

Když už se bavíme o tvé práci, co musí umět uchazeč o práci v produktovém oddělení?

Jazyk je základ a bez angličtiny to u nás nepůjde, jelikož většina studií a analýz, se kterými na denní bázi pracujeme, je právě v angličtině. Také v cizím jazyce komunikujeme napřímo se samotnými firmami, abychom věděli, co se v nich děje, na čem pracují a jaké jsou jejich plány, abychom byli o krok napřed a věděli, co jim nabídnout.

Nezbytností je také komunikativnost a velká časová flexibilita. Oceňujeme zaměstnance se zájmem se dále vzdělávat, aby byli v obraze. Práce v produktovém oddělení je nekonečný sebevzdělávací proces, protože to, co jsme se naučili v minulém roce, už v tom současném neplatí. Mění se informace, vyvíjejí se technologie. Je to jako nikdy nekončící koloběh učení se, poznávání nových věcí a komunikace.

To zní jako skvělé místo pro někoho, kdo se rád v životě stále posunuje vpřed. Proč stojí za to vybrat si právě IBG?

To je úplně jednoduché. Člověk se tady dostane k projektům, které by si jinde vyzkoušel jen horko těžko. Ať už z pohledu technologie, obchodu či typu koncových uživatelů, tedy nadnárodním společnostem. Nabízíme možnost si vše vyzkoušet na vlastní kůži, což nebývá samozřejmostí.

Jakou výhodu vidíš právě na práci v IBG?

Zmínit lze určitě to, že jsme středně velká firma, máme jen jednoho majitele a nejsme korporát, a tak je veškeré schvalování procesů a úkonů mnohem snazší. I když to zní možná moc idylicky, jsme taková rodinná firma. Všichni se tu známe a tykáme si. V tomto prostředí je pak příjemnější řešit i případné problémy nebo komplikovanější situace, kdy si na vše prostě sedneme a rychle najdeme logické řešení.

V tvé pozici jsi ideálním adeptem na to, abych se tě zeptala, jaký čekáš vývoj od energetického trhu s bateriemi?

V rámci našeho oboru podnikáme s bateriemi v několika segmentech, kde se využívají a je potřeba říci, že každý z těchto segmentů má trochu jinou dynamiku a směr.

Nicméně si myslím, že baterie budou nacházet čím dál větší využití. To bude zapříčiněno i tlakem na větší „zelenost“ v energetickém průmyslu a nároky na snižování oxidu uhličitého při jejich výrobě. Budoucností bude pak recyklace, a vývoj této technologie jak u olověných, lithiových, tak i dalších baterií. S jejím zefektivněním pak bude na trhu o baterie ještě větší poptávka

A odlehčující otázka na závěr. Dostala se ke mně informace, že ve volném čase chodíš po laně, je to pravda? To není úplně typický koníček.

Je to víc než pravda. Mým největším koníčkem je slackline neboli chození po dvou a půl centimetrů širokém laně, které se napíná mezi skály nebo jinde ve vysoké nadmořské výšce.

Není to trochu riskantní?

Ale vůbec ne, vše je zajištěno tak, aby byl celý sport naprosto bezpečný. Pokud už trochu riskuji, vždy s dalšími přáteli, kteří mají rádi to, co já a vyznají se v tom, jak slackline funguje a jaká bezpečnostní opatření je třeba dodržet.

I s těmi baterkami vlastně člověk občas může trochu „balancovat na hraně“, když se objeví problém. Důležité je vždy mít vše promyšlené dopředu tak, aby nenastal problém. A když už náhodou nastane, tak abychom byli schopni nalézt optimální řešení.

Další příběhy

Podívejte se na naše volné pozice, nebo rovnou napište k nám do HR oddělení. Budeme se vám věnovat v nejkratší možné době.