Dominika Poláčková
Referentka logistiky
Moje práce není stereotyp. Každý den dělám něco trochu jiného, a i proto mě stále baví.
Abyste svou práci mohli dělat dlouhodobě
a efektivně, musí vás bavit.
Být v jednom kole. Tak by se dal ve zkratce vystihnout pracovní život našeho šéfa nákupu Jana France. Pokud není zrovna v naší kralupské kanceláři, je na zahraničním jednání s některým z našich dodavatelů. S úsměvem však říká, že mu tento shon vůbec nevadí. Alespoň se nenudí a je součástí spousty zajímavých projektů.
Honzo, ty pracuješ na pozici s hodně zajímavým názvem Procurement Director. Dokázal bys vysvětlit, co je tvou pracovní náplní?
Do češtiny by se název mé pozice dal přeložit jako šéf nákupu. A snad se mi to podaří, co nejlépe vysvětlit. V rámci mé práce zajišťuji nastavení co nejlepších vstupních podmínek u veškerých dodavatelů tak, abychom kolegům z ostatních úseků poskytli maximální konkurenceschopnost a flexibilitu v oblasti zboží a služeb, které nabízíme. Věnuji se tedy především strategickému plánování a absolvuji hodně osobních jednání s našimi dodavateli.
To zní velmi komplikovaně. Myslíš, že bys nám to mohl přiblížit na příkladu popisu svého běžného dne?
Určitě, i když vzhledem k šíři portfolia společnosti není žádný den úplně „běžný“. Ráno obvykle začínám kombinací týmových a projektových porad, kde se soustředíme na aktuální zakázky. Poté řeším plánované schůzky a operativu, tedy všechno, co je za daný den potřeba udělat. No a odpoledne nebo večer, záleží, jak moc máme rušný den, si pak sednu spolu se svým nákupním týmem a věnujeme se přípravě strategií a plánů nákupu.
To zní jako velká pracovní nálož. Jak dlouho již tuto pozici vykonáváš? A co vše musí člověk na tvé pozici zvládat?
Šéfem nákupu jsem tři roky, v IBG celkově šest. A k tvé druhé otázce, jazyková vybavenost je s přihlédnutím k tomu, že je většina našich dodavatelů ze zahraničí, naprostým minimem. S tím souvisí i časová flexibilita, kdy velká část jednání probíhá v rámci vícedenních zahraničních cest. A pak standardní kombinace důslednosti, empatie, strategického plánování a rozhodně i zvládání stresu.
Ale to asi zcela nejdůležitější je nadšení a zájem o energetiku. Jsem na časově velmi náročné pozici a ta se zkrátka nedá dlouhodobě vykonávat efektivně, pokud by mě nebavila a nenaplňovala.
Co tebe osobně baví na tvé práci nejvíce?
U mě to bude kombinace dvou věcí. Prvním bodem je pestrost projektů a problémů, ke kterým se člověk dostane. Práce v IBG není stereotypní a nelze se při ní nudit. Druhým je bez debaty kolektiv. Možnost pracovat s lidmi, kteří mají stejnou vizi jako vy a jsou ochotni se o všem bavit jak na profesionální, tak přátelské úrovni.
Jak jsi našel cestu do IBG?
O IBG jsem se poprvé doslechl od svých přátel a společnost mě ihned zaujala svým jednáním se zaměstnanci. Osobní přístup, školení i chování v kanceláři předčily moje očekávání, což lze považovat za první důvod, proč jsem tady chtěl zůstat. Zároveň jsem tou dobou bydlel v Kralupech, kde IBG sídlí, takže i lokalita pro mě byla ideální.
Navíc se mi líbí, že je společnost velmi flexibilní. Ne všechny společnosti jsou schopny se přizpůsobit změnám na trhu tak, jako to dělá IBG.
A otázka na závěr. Je něco, co ti IBG dala?
Rozhled a zkušenosti. IBG mi také pomohla jasně si nastavit profesní cíle, jelikož jsem do jejích řad nastoupil ihned po škole. I díky tomu vím, že bych rád i do budoucna pracoval na mezinárodních trzích a rozšiřoval tak své pole působnosti.